یک یاخته عصبی (نورون) را می توان با یک خازن تخت مدل سازی کرد، به طوری که غشای سلول به عنوان دی الکتریک و یون های باردار با علامت مخالف که در دو طرف غشا هستند به عنوان بارهای روی صفحه های خازن عمل کنند (شکل زیر) ظرفیت یک سلول عصبی و تعداد یون های لازم (با فرض آن که هر یون یک بار یونیده باشد)، برای آن که یک اختلاف پتانسیل 85mV ایجاد شود چقدر است؟ فرض کنید غشا دارای ثابت دی الکتریک k=3.0 ، ضخامت 10/0nmو مساحت سطح 10-10 × 1/0 متر مربع است.

ظرفیت سلول عصبی
\(C = k{\varepsilon _0}\frac{A}{d} = 3 \times 8/85 \times {10^{ - 12}} \times \frac{{{{10}^{ - 10}}}}{{10 \times {{10}^{ - 9}}}} \Rightarrow C = 2/65 \times {10^{ - 13}}{\mkern 1mu} F\)
بار سلول عصبی
\(Q=CV\Rightarrow Q=2/65\times10^{-13}\times85\times10^{-3} \Rightarrow Q\approx2/3\times10^{-14}\,C \)
تعداد یون های سلول عصبی
\(q = ne \Rightarrow n = \frac{Q}{e} = \frac{{2/3 \times {{10}^{ - 14}}}}{{1/6 \times {{10}^{ - 19}}}} \Rightarrow n = 1/4 \times {10^5}\)