شکل زیر، آرایشی از دو بار الکتریکی هم اندازه و غیرهمنام (دوقطبی الکتریکی) را نشان می دهد که در آن فاصله دو بار از هم 6cm است. میدان الکتریکی خالص را در نقطه های O و M به دست آورید.
پاسخ به صورت زیر خواهد بود:

\(\begin{array}{l}{E_1} = \frac{{9 \times {{10}^2} \times \left[ { - 2 \times {{10}^{ - 9}}} \right]}}{{{{\left( {9 \times {{10}^{ - 2}}} \right)}^2}}} = \frac{{18}}{{81 \times {{10}^{ - 4}}}},\qquad {E_1} = 0/2 \times {10^2}\frac{N}{C}\\\\{E_2} = \frac{{9 \times {{10}^9} \times 2 \times {{10}^{ - 9}}}}{{{{\left( {3 \times {{10}^{ - 2}}} \right)}^2}}} = \frac{{18}}{{9 \times {{10}^{ - 4}}}},\qquad {E_2} = 2 \times {10^2}\frac{N}{C}\\\\\vec E = {{\vec E}_1} + {{\vec E}_2},\qquad {{\vec E}_T} = {E_2}\vec i - {E_1}\vec i = \left( {2 \times {{10}^4} - 0/2 \times {{10}^4}} \right)\vec i = 1/8 \times {10^4}\vec i\frac{N}{C}\end{array}\)