شکل مقابل اسباب انجام آزمایش ساده ای را نشان می دهد که به کمک آن می توان شتاب گرانش را در محل آزمایش اندازه گرفت.
الف به نظر شما این وسیله آزمایش چگونه کار می کند؟
ب در یک آزمایش نوعی، داده های زیر به دست آمده است: \(t=0/23s\) و \(h=0/27m\)
با توجه به این داده ها، اندازه شتاب گرانش در محل آزمایش چقدر به دست می آید؟ (اشاره: اگر وسایل مشابهی در آزمایشگاه مدرسه دارید، شتاب گرانش محل خود را به کمک آن اندازه گیری کنید)

الف با رها شدن گلوله، زمان سنج دستگاه شروع به حرکت می کند و زمانی که به حسگر برخورد می کند، زمان سنج متوقف می شود، با اندازه گیری زمان و فاصله h به کمک خط کش می توان، شتاب گرانشی را به دست آورد.
ب پاسخ به صورت زیر خواهد بود:
\(y = - \frac{1}{2}g{t^2} \to - 0/27 = - \frac{1}{2}g{(0/23)^2} \to g = 10/2\frac{m}{{{s^2}}}\)