نمودار سرعت زمان خودرویی که در راستای محور x حرکت می کند. در بازه زمانی صفر تا 20 ثانیه مطابق شکل رو به رو است.
الف شتاب متوسط خودرو در این بازه زمانی چقدر است؟
ب شتاب خودرو را در لحظه t=8s به دست آورید.

الف
\({a_{av}} = \frac{{{v_2} - {v_1}}}{{{t_2} - {t_1}}} = \frac{{60 - 0}}{{20 - 0}} = 3\frac{{\rm{m}}}{{{{\rm{s}}^2}}}\)
ب
\(\frac{{{v_2} - {v_1}}}{{{t_2} - {t_1}}} = \frac{{40 - 16}}{{8 - 0}} = \frac{{24}}{8} = 3\frac{{\rm{m}}}{{{{\rm{s}}^2}}}\)