نمودار سرعت ــ زمان خودرویی که در راستای محور x حرکت می کند. در بازه زمانی صفر تا 14 ثانیه مطابق شکل رو به رو است.

الف شتاب متوسط خودرو در این بازه زمانی چقدر است؟
ب شتاب خودرو را در هر یک از لحظه های t=2s، t=8s و t=11s به دست آورید.
الف
\({a_{av}} = \frac{{{v_f} - {v_i}}}{{{t_f} - {t_i}}} = \frac{{0 - 20}}{{14 - 0}} = - 1/4\frac{{\rm{m}}}{{{{\rm{s}}^2}}}\)
ب در نمودار v-t شیب خط در لحظه صفر تا 6 ثانیه موازی محور زمان است در نتیجه در این بازه شتاب صفر است یعنی شتاب در لحظه 2 ثانیه صفر خواهد بود.
در نمودار v-t شیب خط در لحظه 6 تا 10 ثانیه ثابت است در نتیجه در این بازه شتاب ثابت است یعنی شتاب در لحظه 8 ثانیه برابر 5 متر بر مجذور ثانیه خواهد بود:
\({a_1} = {a_{av}} = \frac{{{v_2} - {v_1}}}{{{t_2} - {t_1}}} = \frac{{40 - 20}}{{10 - 6}} = 5\frac{{\rm{m}}}{{{{\rm{s}}^2}}}\)
در نمودار v-t شیب خط در لحظه 10 تا 14 ثانیه ثابت است در نتیجه در این بازه شتاب ثابت است یعنی شتاب در لحظه 11 ثانیه برابر 10- متر بر مجذور ثانیه خواهد بود:
\({a_2} = {a_{av}} = \frac{{{v_4} - {v_3}}}{{{t_4} - {t_3}}} = \frac{{0 - 40}}{{14 - 10}} = - 10\frac{{\rm{m}}}{{{{\rm{s}}^2}}}\)