معادله سرعت زمان متحرکی که در امتداد محور x حرکت می کند در SI به صورت \(v=-1/8t+2/2\) است.
الف سرعت متحرک در لحظه t=4s چقدر است؟
ب سرعت متوسط متحرک و جابه جایی آن در بازه زمانی صفر تا t=4s چقدر است؟
پ نمودار سرعت ــ زمان این متحرک را رسم کنید.
الف
\(V = - 1/8t + 2/2 = - 1/8 \times 4 + 2/2 = - 5\frac{{\rm{m}}}{{\rm{s}}}\)
ب
\(\begin{array}{l}t = 0 \to {V_0} = 2/2\quad ,\quad t = 4s \to V = - 5\frac{{\rm{m}}}{{\rm{s}}}\\\\ \Rightarrow {V_{av}} = \frac{{ - 5 + 2/2}}{2} = - 1/4\frac{{\rm{m}}}{{\rm{s}}}\\\\{v_{av}} = \frac{{\Delta x}}{{\Delta t}} \to \Delta x = - 1/4\frac{{\rm{m}}}{{\rm{s}}} \times 4s = - 5/6{\rm{m}}\end{array}\)
پ
