1 سیم مستقیمی به طول 2/4 m حامل جریان 2/5 A از شرق به غرب است. اندازهٔ میدان مغناطیسی زمین در محل این سیم 0/45 G و جهت آن از جنوب به شمال است. اندازه و جهت نیروی مغناطیسی وارد بر این سیم را تعیین کنید.

\(\begin{array}{l}\left\{ {\begin{array}{*{20}{l}}\begin{array}{l}L = 2/4{\mkern 1mu} {\rm{m}}\\\end{array}\\\begin{array}{l}I = 2/5{\mkern 1mu} {\rm{A}}\\\end{array}\\\begin{array}{l}B = 0/45\,G = 0/45 \times {10^{ - 4}}{\mkern 1mu} {\rm{T}}\\\end{array}\\\begin{array}{l}\alpha = {90^ \circ }\\\end{array}\\{F = ?}\end{array}} \right.\\\\F = LIB\sin \alpha \\\\ \Rightarrow F = 2/4 \times 2/5 \times 0/45 \times {10^{ - 4}} \times \sin {90^ \circ }\\\\ \Rightarrow F = 2/7 \times {10^{ - 4}}{\mkern 1mu} {\rm{N}}\end{array}\)

2 سیم رسانای CD به طول 2m مطابق شکل رو به رو عمود بر میدان مغناطیسی درون سو با اندازه 0/5T قرار گرفته است؛ اگر اندازهٔ نیروی مغناطیسی وارد بر سیم برابر 1Nباشد، جهت و مقدار جریان عبوری از سیم را تعیین کنید.

اگر شست دست راست طوری در جهت نیرو قرار دهیم که میدان از کف دست خارج می شود، چهار انگشت جهت جریان را نشان می دهد. بنابراین جهت جریان از به D به C است.

مقدار جریان هم به صورت زیر محاسبه می شود:
\(\begin{array}{l}\left\{ \begin{array}{l}L = 2\,m\\\\B = 0/5{\mkern 1mu} {\rm{T}}\\\\F = 1\,N\\\\\theta = {90^ \circ }\\\\I = ?\end{array} \right.\\\\F = LIB\sin \theta \Rightarrow I = \frac{F}{{LB\sin \theta }}\\\\ \Rightarrow I = \frac{1}{{2 \times 0/5 \times \sin {{90}^ \circ }}} = 1\,A\end{array}\)