در پدیده فوتوالکتریک برای فلز روی،
الف بلندترین طول موجى را پیدا کنیدکه سبب گسیل فوتوالکترون ها مى شود.
ب وقتی نوری با طول موج 220nm با سطح این فلز برهم کنش کند، بیشینه تندی فوتو الکترون ها چقدر است؟
الف بلند ترین طول موج برابر با طول موج آستانه است. با توجه به اینکه تابع کار فلز روی برابر eV۴/۳۱ می باشد، خواهیم داشت:
\(\begin{array}{l}{\lambda _{Max}} = {\lambda _ \circ } = \frac{{hc}}{{{W_ \circ }}} = \\\\\frac{{1240eV.nm}}{{4/31eV}} = 287/7nm\end{array}\)
ب
\(\begin{array}{l}{K_{\max }} = hf - {W_0} = \frac{{hc}}{\lambda } - {W_0} = \\\\\frac{{1240eV.nm}}{{220nm}} - 4/31eV = 1/33eV\\\\{K_{\max }} = 1/33eV = \\\\1/33 \times 1/6 \times {10^{ - 19}}J = 2/13 \times {10^{ - 19}}J\\\\{K_{\max }} = \frac{1}{2}mv_{\max }^2\\\\ \Rightarrow 2/13 \times {10^{ - 19}}J = \frac{1}{2} \times 9/11 \times {10^{ - 31}}kg \times v_{\max }^2\\\\ \Rightarrow v_{\max }^2 \simeq 4/6 \times {10^{11}}\left( {\frac{J}{{kg}}} \right)\\\\ \Rightarrow {v_{\max }} = 6/8 \times {10^5}\frac{m}{s}\end{array}\)