در شکل زیر سه مقاومت موازی به همراه یک آمپرسنج آرمانی به دو سر یک باتری وصل شده اند. اگر مقاومت معادل این ترکیب 1/6Ωباشد،
الف مقاومت R3 چقدر است؟
ب جریانی که آمپرسنج نشان می دهد را به دست آورید.
پ توان خروجی باتری چقدر است؟

الف
\(\frac{{10}}{{16}} = \frac{1}{3} + \frac{1}{6} + \frac{1}{{{R_3}}} \to \frac{{10}}{{16}} = \frac{1}{2} + \frac{1}{{{R_3}}} \to \frac{1}{{{R_3}}} = \frac{5}{8} - \frac{4}{8} \to {R_3} = 8{\mkern 1mu} \Omega \)
ب
\(I = \frac{\varepsilon }{{{R_T} + r}} = \frac{3}{{1/6 + 1}} = 1/15{\rm{ A}}\)
پ
\(P = \varepsilon I - r{I^2} = 3 \times 1/15 - 1 \times 1/{15^2} \approx 12/3{\rm{ W}}\)