نصب اپلیکیشن

صفحه رسمی مای درس

اطلاع از آخرین تغییرات، جوایز و مسابقات مای درس
دنبال کردن

جواب سوال متن صفحه 99 درس 3 شیمی دهم

پایه دهم تجربی شیمی دهم فصل 3: آب، آهنگ زندگی

دستگاه اندازه گیری قند خون صفحه 99 فصل سوم شیمی دهم

دستگاه اندازه گیری قند خون (گلو کومتر). این دستگاه میلی گرم گلوکز را در هر دسی لیتر (dL) از خون نشان می دهد. غلظت مولی گلوکز در این نمونه از خون چند مولار است؟

(1 dL = 100 mL)

برای محاسبه غلظت مولی (مولار) گلوکز در خون، باید از واحد «میلی‌گرم بر دسی‌لیتر» به واحد «مول بر لیتر» (مولار) برسیم.

1 داده‌های مورد نیاز:

فرمول شیمیایی گلوکز: C6H12O6

جرم مولی گلوکز:

C = 12 , H = 1 , O = 16

M = (6×12) + (12×1) + (6×16) =

72 + 12 + 96 = 180 g/mol

غلظت داده شده: قند خون نرمال در عکس نشان داده شده حدود 95 mg/dL باشد.

 

2 مراحل محاسباتی (تبدیل واحد):

ما می‌خواهیم غلظت را از \(\frac{{mg}}{{dL}}\) به \(\frac{{mol}}{L}\)  تبدیل کنیم:

گام اول: تبدیل میلی‌گرم به گرم

95 mg = 0/095 g

گام دوم: تبدیل دسی‌لیتر به لیتر

1 dL = 100 mL = 0/1 L

گام سوم: محاسبه غلظت برحسب گرم بر لیتر

\(\frac{{0/095\,g}}{{0/1\,L}} = 0/95\frac{g}{L}\)

 

گام چهارم: تبدیل گرم بر لیتر به مول بر لیتر (مولار)

برای این کار، جرم (گرم) را بر جرم مولی (۱۸۰) تقسیم می‌کنیم:

\(M = \,0/95\frac{g}{L} \times \frac{{1\,mol}}{{180\,g}} = \frac{{0/95}}{{180}}\frac{{mol}}{L} \simeq 5/3 \times {10^{ - 3}}\frac{{mol}}{L}\)

بقیهٔ همین فصل

فصل قبل: ردِّ پای گازها در زندگی

محتوا مورد پسند بوده است ؟

5 - 0 رای