جرم موتور سواری با موتورش 150 kg است. این موتورسوار، پرشی مطابق شکل زیر انجام می دهد.
الف انرژی پتانسیل گرانشی موتور سوار را روی هر یک از تپه ها حساب کنید. ( g=9/8m/s2)
ب کار نیروی وزن موتورسوار را در این جابه جایی به دست آورید.

پاسخ به صورت زیر خواهد بود:
\(\begin{array}{l}m = 150{\mkern 1mu} {\rm{kg}}\\\\{h_1} = 90{\mkern 1mu} {\rm{m}}\\\\{h_2} = 50{\mkern 1mu} {\rm{m}}\\\\{U_1} = mg{h_1} = 150 \times 9/8 \times 90 = 132/3{\mkern 1mu} {\rm{kJ}}\\\\{U_2} = mg{h_2} = 150 \times 9/8 \times 50 = 73/5{\mkern 1mu} {\rm{kJ}}\\\\{W_{vazn}} = - \Delta U = - ({U_2} - {U_1}) = \\\\{U_1} - {U_2} = 132/3 - 73/5 = 58/8{\mkern 1mu} {\rm{kJ}}\end{array}\)
چون علامت آن مثبت است یعنی نیروی وزن کار انجام داده است.