نصب اپلیکیشن

صفحه رسمی مای درس

اطلاع از آخرین تغییرات، جوایز و مسابقات مای درس
دنبال کردن

جواب تمرین 3-5 صفحه 60 درس 3 فیزیک دهم تجربی

پایه دهم تجربی فیزیک دهم تجربی فصل 3: کار، انرژی و توان

کشاورزی توسط تراکتور، سورتمه ای پر از قطعه های چوبی برش داده شده برای کارخانه را روی سطح افقی و در مسیر مستقیم به اندازه 200  متر جا به جا می کند (شکل زیر). وزن کل سورتمه و بار آن mg=15000N است. تراکتور نیروی ثابت F1=5500N را در زاویه =45qبالای افق به سورتمه وارد می کند. نیروی اصطکاک جنبشیfk=3500N است که برخلاف جهت حرکت به سورتمه وارد می شود. کار کل انجام شده روی سورتمه را به دو روش محاسبه کنید.

پاسخ به صورت زیر خواهد بود:

روش اول:

چون نیروی وزن عمودی سطح بر جا به جایی عمود هستند کار آن ها صفر است بنابراین:

\(\begin{array}{l}{W_1} = ({F_1}\cos \theta )d = \left( {5500 \times \frac{{\sqrt 2 }}{2}} \right) \times 200 = 777/8{\mkern 1mu} {\rm{kJ}}\\\\{W_{{f_k}}} = ({f_k}\cos \theta )d = (3500 \times ( - 1)) \times 200 = - 700{\mkern 1mu} {\rm{kJ}}\\\\{W_T} = {W_1} + {W_{{f_k}}} = 777/8{\mkern 1mu} {\rm{kJ}} - 700{\mkern 1mu} {\rm{kJ}} = 77/8{\mkern 1mu} {\rm{kJ}}\end{array}\)

روش دوم:

ابتدا نیرو ها و مولفه های نیروهایی را که در امتداد جا به جایی بر جسم وارد می شوند را شناسایی می کنیم. اندازه نیروی خالص در امتداد جا به جایی برابر است با :

\(\begin{array}{l}F = ({F_1}\cos \theta ) - {f_k} = \left( {5500 \times \frac{{\sqrt 2 }}{2}} \right) - 3500 = 389/1{\mkern 1mu} {\rm{N}}\\\\{W_T} = Fd = 389/1 \times 200 = 77/8{\mkern 1mu} {\rm{kJ}}\end{array}\)

بقیهٔ همین فصل

فصل قبل: ویژگی های فیزیکی مواد

محتوا مورد پسند بوده است ؟

3.83 - 6 رای