ورزشکاری وزنه ای به جرم 65 کیلوگرم را به طور یکنواخت،45 سانتی متر بالای سر خود می برد (شکل زیر). کاری که این ورزشکار روی وزنه انجام داده است را محاسبه کنید. اندازه شتاب گرانش زمین را g=9/8 N/kg بگیرید.

چون حرکت وزنه یکنواخت است بنابراین نیروی F با نیروی وزن برابر است و داریم :
\(\begin{array}{l}m = 60{\mkern 1mu} {\rm{kg}}\\\\d = 40{\mkern 1mu} {\rm{cm}} = (40{\mkern 1mu} {\rm{cm}})\left( {\frac{{1{\mkern 1mu} {\rm{m}}}}{{100{\mkern 1mu} {\rm{cm}}}}} \right) = 40 \times {10^{ - 2}}{\mkern 1mu} {\rm{m}}\\\\g = 9/8{\mkern 1mu} {\rm{N/kg}}\\\\F = mg\\\\F = 60{\mkern 1mu} {\rm{kg}} \times 9/8{\mkern 1mu} {\rm{N/kg}} = 588{\mkern 1mu} {\rm{N}}\\\\W = Fd = 588{\mkern 1mu} {\rm{N}} \times 40 \times {10^{ - 2}}{\mkern 1mu} {\rm{m}} = 235/2{\mkern 1mu} {\rm{J}}\end{array}\)