در سازهای زهی همانند تار، کمانچه و گیتار با سفت یا شُل کردن تار، تندی انتشار موج عرضی در تار تغییر می کند. در یک گیتار طول هر تار بین دو انتهای ثابت 0/628 m است. برای نواختن بالاترین بسامد، جرم تار 0/208 g و برای نواختن پایین ترین بسامد، جرم تار 3/32 g است. تارها تحت کششی برابر 226 N قرار دارند. تندی انتشار موج برای ایجاد این دو بسامد چقدر است؟

\(\begin{array}{l}v = \sqrt {\frac{{FL}}{m}} \\\\m = 0/208\,g = 0/208 \times {10^{ - 3}}kg:\\\\v = \sqrt {\frac{{226 \times 0/628}}{{0/208 \times {{10}^{ - 3}}}}} \simeq 826\,\frac{m}{s}\\\\m = 3/32g = 3/32 \times {10^{ - 3}}kg:\\\\v = \sqrt {\frac{{226 \times 0/628}}{{3/32 \times {{10}^{ - 3}}}}} \simeq 207\,\frac{m}{s}\end{array}\)