با توجه به مثال قبل:
الف سرعت جسم هنگام پرتاب و هنگام برخورد به زمین را به دست آورید.
ب سرعت متوسط جسم را در بازه زمانی [5,8] به دست آورید.
پ لحظاتی را معلوم کنید که سرعت جسم \(35 m/s \)و \(-35 m/s\) است.
الف
\(t = 0 \Rightarrow h'(0) = 40m/ s\) :هنگام پرتاب
\(t = 8 \Rightarrow h'(0) = 40 m/s\) :هنگام برخورد به زمین
ب
\( = \frac{{h(8) - h(5)}}{{8 - 5}} = \frac{{0 - 75}}{3} = - 25\;m/s\) سرعت متوسط
پ
\( = h'(t) = - 10t + 40 \Rightarrow \left\{ \begin{array}{l}h'(t) = 35 \Rightarrow 35 = - 10t + 40 \Rightarrow t = 0/5\;s\\h'(t) = - 35 \Rightarrow - 35 = - 10t + 40 \Rightarrow t = 7/5\;s\end{array} \right.\) سرعت لحظه ای